Program

Vezi: pe scurtdetaliat

ZIUA 3: vineri, 16 iulie

10:00 sosirea echipelor seriei
11:00 – 12:00 gateste prima serie

  • Business Results by Smart Ideas
  • KUBIS
  • Foodwise
  • Advice

12:00 sosirea echipelor seriei
12:30 – 13:30 gateste a doua serie

  • Outbox
  • Golin
  • Bookster
  • Think Digital

13:30 sosirea echipelor seriei
14:00 – 15:00 gateste a treia serie

  • Geometry Global
  • Prime
  • Connect Promo
  • Activ Chefs

15:30 – 16:30 Gala de premiere
Acordam premiile de la probele speciale, premiile speciale ale cupei si premiile mari.
Va asteptam pe toti :)

ZIUA 1: miercuri, 15 iulie

Seria 1, 9:00 – 12:30
9:00 sosirea echipelor seriei
9:30 – 12:30 probele de gatit

  • Mediafax Cookietorizare, de la Mediafax Monitorizare – Ciocolată neagră
  • BucătărIAA, de la IAA Young Proffesionals – Boia de ardei iute
  • Migdala Veselă, de la Motion Vision Communication – Migdale
  • Tocăniții, de la Promocrat – Arahide

Seria 2, 12:30 – 16:00
12:30 sosirea echipelor seriei
13:00 – 16:00 probele de gatit

  • The Freesome, freelancers: Semida Duriga, Sebastian Olar, Raluca Băraru, George Lupeanu – Usturoi
  • sKUBISnacks, de la Kubis Interactive – Vin spumant
  • Curcubeu pe Ceru Gurii, de la Business Results by Smart Ideas – Rodii
  • Don’t Trust The Skinny Chef, de la GfK – Ricotta

Seria 3, 16.00 – 19.30
16:00 sosirea echipelor seriei
16:30 – 19:30 probele de gatit

  • Creiere la capac, de la BrainUP – Roșii cherry
  • The Foodwisers, de la Foodwise – Cafea
  • 5 Knives, de la Five’s – Ou
  • The Kooks, de la Advice Students – Nuci caju

ZIUA 2: joi, 16 iulie

Seria 4, 9:00 – 12:30
9:00 sosirea echipelor seriei
9:30 – 12:30 probele de gatit

  • Mercury & Friends, de la Mercury Research – Lime
  • ISRA Cooking Insights, de la ISRA Center Marketing Research – Lămâie întreagă
  • Veverițele CONNECTate, de la Connect Promotion INT – Lămâie zeamă
  • Activ Chefs, de la Activ Ad – Lapte

Seria 5, 12:30 – 16:00
12:30 sosirea echipelor seriei
13:00 – 16:00 probele de gatit

  • InfiniTaste, de la Infinit Solutions – Ghimbir
  • Cu de toate, de la Geometry Global – Mămăligă
  • Lunchbox, de la Outbox – Fistic
  • ICEEcookies, de la ThinkDigital – Vin alb

Seria 6, 16.00 – 19.30
16:00 sosirea echipelor seriei
16:30 – 19:30 probele de gatit

  • AdProduction Team, de la AdProduction – Parmezan
  • Food Nuevolution, de la Nuevo – Dafin
  • The PRIME Taste, de la PRIME – Bacon
  • Mercuisine360, de la Mercury 360 – Miez de nucă

Seria 7, 19.30 – 23:00
19:30 sosirea echipelor seriei
20:00 – 23:00 probele de gatit

  • The Zucchini Houdini, de la Nielsen – Dovlecel
  • Bake’n’Roll Bookster, de la Bookster – Sfecla roșie
  • Pastellini, de la Pastel – Pere conference
  • GOLin Farfurie, de la Golin – Scortisoara pudra

ZIUA 3: vineri, 17 iulie

Cele mai bune 8 echipe se reintalnesc in finala, pentru a prepara un desert, la cuptorul cu abur Electrolux

Seria 1, 11:00 – 12:00
10:30 sosirea echipelor seriei
11:00 – 12:00 proba de gatit

  • Locul 1 din ziua 1 – The Kooks, de la Advice Students
  • Locul 2 din ziua 1 – sKUBISnacks, de la Kubis Interactive
  • Locul 3 din ziua 1 – Curcubeu pe Ceru’ Gurii, de la Business Results by Smart Ideas
  • Locul 4 din ziua 1 – The Foodwisers, de la Foodwise

Seria 2, 12:30 – 13:30
12:00 sosirea echipelor seriei
12:30 – 13:30 proba de gatit

  • Locul 1 din ziua 2 – To Be Announced
  • Locul 2 din ziua 2 – TBD
  • Locul 3 din ziua 2 – TBD
  • Locul 4 din ziua 2 – TBD

Gala de premiere, 14:30 – 15:30

Programul pe scurt

Evenimentul se desfășoară timp de 3 zile, între 15 și 17 iulie, la Chef Parade.
Primele două zile sunt rezervate calificărilor, iar ultima finalei și galei.
Fiecare echipă va găti pe 15 sau 16 iulie, iar cele mai bune 8 se vor reîntâlni pe 17 iulie.
Timpul fiecărei echipe în bucătărie este de 180 de minute, iar timpul total de 210 minute.
Echipele participă în serii de câte 4, gătind în paralel la cele 4 stații de lucru de la Chef Parade.
Fiecare echipă poate avea între 2 și 6 oameni la blat.
Recomandăm maxim 4 oameni activi la fiecare stație de lucru a echipei, în orice moment.

Se califică în finală cele mai bune 4 echipe din fiecare zi, în total 8.
Fiecare echipă va parcurge următorul program la competiție:

Programul detaliat

Înscrierea echipelor
Echipele pot fi formate din 2 – 6 participanți, pricepuți la idei, ideal și la ingrediente :)
Echipa trebuie să se înscrie și să-și aleagă ingredientul secret până pe 3 iulie.
Alocarea echipelor în program se face prin tragere la sorți și va fi anunțată pe 6 iulie,
pe site și pe mail către coordonatorii echipelor participante.

Sosirea echipelor
Echipele și suporterii lor vin la Chef Parade cu minim 30 de minute înainte de ora intrării echipei în bucătărie, care va fi anunțată în program pentru fiecare echipă pe 6 iulie.
Vezi din timp cum arată locul în care veți găti la Chef Parade.

Tutorialul tehnic și creativ Electrolux
Cele patru echipe din fiecare interval învață concomitent să folosească instrumentele Electrolux. Daca ti-a întarziat taxiul sau ai apăsat de prea multe ori snooze, înveți de la colegi: training-ul dureaza 15 minute și nu va fi repetat pentru cei care nu au ajuns la timp.
Exersează de pe acum cu echipa rețete spectaculoase recomandate de Electrolux.
Faceți cunostință cu echipamentele pe care veți găti.

Tutorialul tehnic și creativ Zepter
Cele patru echipe din fiecare serie învață funcțiile și beneficiile instrumentelor Zepter pe care le vor folosi în competiție printr-un training ținut de Emanuel Babucea
Training-ul durează 15 minute și nu va fi repetat dacă unii membri ai echipei întârzie.
Trainerul Zepter rămâne disponibil la Chef Parade pentru îndrumări tehnice pe toată durata competiției.
Descoperă colecțiile și principiile Zepter încă dinainte de competiție.

Proba specială Joacă-te cu Jacobs
În primele două zile ale compeției, participanții vor deveni barista de ocazie și vor experimenta cu ingrediente, forme și cafea Jacobs pentru a obține cel mai spectaculos preparat. Fiecare echipă va trage la sorți câte un alt brief surpriză, de stare, pe care să îl rezolve în 15 minute, iar apoi va prezenta cafeaua minunată în 30 de secunde.
Ideea e să ne încălzim și să ne relaxăm cu o primă probă specială, punctată de un juriu prietenos, în afara competiției principale.
Exemplu brief: “Inventează cafeaua potrivită pentru câștigarea pitchului anului.”
Începe deja să cauți idei, rețete ușoare și trucuri pe site-ul Jacobs.

Proba specială Vara Bonduelle
În primele două zile ale competiției, fiecare echipă va pregăti un preparat de vară, delicios și aspectuos, cu legumele Bonduelle. Gătitul în această a doua probă specială va dura 10 minute, va fi fără brief și va fi urmat de prezentările echipelor, de câte 30 de secunde. Juriul Bonduelle va evalua preparatele separat de competiția principală.
Pentru inspirație, iată gama produselor Bonduelle.

Proba principală Lidl
Bucătăria Lidl e aici: 70 de minute în care fiecare echipă pregătește rețeta preferată, folosindu-se într-un mod creativ de ingredientul secret ales în momentul înscrierii în competiție și a ingredientelor Lidl cerute în rețeta trimisă în prealabil. Apoi, cei mai creativi bucătari trebuie să convingă juriul că merită titlul de Agenția anului la Gătit în 2 minute. Pe lângă gust și plating, va fi punctată și creativitatea utilizarii ingredientului secret si a alegerii numelui preparatului. Juriul evaluează și comentează fiecare evoluție în 3 minute.
Vezi ofertele din săptămânile tematice de la Lidl și apucă-te de pregătiri.
De asemenea, uită-te și la rețetele utile și simple din Bucătăria Lidl.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>